E-paragon czy paragon tradycyjny – który z nich wybrać?

Współczesny konsument to na ogół bardzo świadoma osoba, która ma określone kryteria doboru sklepu, w jakim dokonuje zakupów. Bardzo często dotyczą one sposobu pakowania paczek (ich wypełnienia czy nawet samych opakowań pod kątem tego, czy są one wielokrotnie używane bądź czy nadają się do recyklingu) czy traktowania pracowników przez szefostwo danej firmy. Ważne są także surowce wykorzystywane do produkcji danych dóbr oraz możliwość ich wtórnego wykorzystania. Coraz częściej klienci wybierają formę elektroniczną, jeśli chodzi o faktury, a obecnie także i o… paragony elektroniczne (www.ekobiznes.pl)

E-paragon przyszłością dowodów zakupu?

Z akcją “weź paragon” większość klientów jest obyta medialnie. Ministerstwo Finansów dotarło z nią do większości Polaków, zwiększając ich świadomość na temat tego, że otrzymanie paragonu równoznaczne jest z zakupem z legalnego źródła, które opłaca podatki. Dotychczas oznaczało to dla konsumentów magazynowanie wielu skrawków papieru, które następnie zbiorczo lądowały w koszach na śmieci. W 2021 roku w ramach tej kampanii pojawiła się jednak pewna nowość: Ministerstwo wspomniało o możliwości pobrania e-paragonu. 

Pod względem zawartych na nich informacji, e-paragon niczym nie różni się od tradycyjnego. Jest to także dowód zakupu, który tak samo trafia do klienta, jak i urzędu skarbowego. Różnica polega jednak na tym, że konsument nie otrzymuje go do rąk w formie drukowanej, tylko dostaje go na przykład na podany w sklepie adres e-mail przypisany do swojego konta. Nie jest to, rzecz jasna, rozwiązanie obligatoryjne, ale mimo wszystko wygodne. Pozwala bowiem nie tylko na wygodne magazynowanie dokumentów sprzedaży, ale i na łatwy wgląd do nich z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu czy urządzeń elektronicznych. Co szczególnie ważne, e-paragonów nie dotyczy problem z blaknięciem.

Czego potrzeba do wydania e-paragonu?

Do wystawienia elektronicznych paragonów niezbędna jest nowoczesna kasa fiskalna, która posiada homologację Głównego Urzędu Miar. Może ona mieć postać zarówno oprogramowania, czyli kasy wirtualnej, jak i kasy online. Pierwsze z nich można zainstalować choćby na smartphone’ach czy tabletach, tymczasem druga opcja wyglądem przypomina kasę fiskalną – wszystkie dane przesyła przez Internet do skarbówki, nie zachowując ich w swojej pamięci. Warto przy tym pamiętać, że od 2023 roku tradycyjne kasy fiskalne będą wycofywane ze sprzedaży, zatem e-paragony w perspektywie czasu staną się coraz popularniejsze, zastępując sukcesywnie swoje papierowe alternatywy.

About the Author

You may also like these